Wady postawy u dzieci

Wady postawy u dzieci

Dzisiejszy świat – nasz tryb życia, niestety bardzo brutalnie sprzyja powstawaniu wad postawy u dzieci.

W swojej pracy zauważam bardzo dużą ilość dzieci i młodzieży, które mają nieprawidłowości związane postawą ciała. 

Długotrwałe siedzenie w ławkach, w domu przed komputerem, niska aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta oraz nadwaga – są to składowe które przyczyniają się do rozwoju lub pogłębianiu wad postawy.

Do najczęstszych należą: wady w obrębie kręgosłupa, tułowia oraz kończyn dolnych – kolan i stóp. 

Wada tułowia polega zazwyczaj na obniżeniu łopatki lub obniżeniu barku, czy skrzywieniu kręgosłupa lub niesymetrycznym ustawieniu miednicy. Odnośnie kończyn najczęściej występuje koślawość kolan. Bardzo częstą wadą, występującą u prawie 80% dzieci w wieku szkolnym jest płaskostopie.

Należy pamiętać, że im wcześniej zauważymy jakieś nieprawidłowości, tym łatwiej będzie je skorygować. (bardzo ważne jest więc, aby co jakiś czas obserwować swoje dziecko pod tym kątem).

Istnieje szereg ćwiczeń specjalistycznych, poprzez które jesteśmy w stanie przywrócić prawidłowa postawę ciała, gdy już taką zauważyliśmy. Najlepiej skorzystać wtedy z zajęć z gimnastyki korekcyjnej lub indywidualnych zajęć z osobą wykwalifikowaną.

Osobiście uważam, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też najlepszym z możliwych rozwiązań jest zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej, która działa kompleksowo na całe ciało, poprawia wydolność organizmu, wzmacnia (nadmiernie rozciągnięte) i uelastycznia (przykurczone) mięśnie.

Na dzisiejszym rynku mamy ogromny wybór zajęć ruchowych, jak np. taniec, gimnastyka, pływanie, itp. 

Najważniejsze aby aktywność była systematyczna, wykonywana z chęcią oraz aby zajęcia były prowadzone w sposób profesjonalny. 

Magda Hodel – Trener personalny.