Zmiana nawyków żywieniowych
Jak zacząć dietę?
Czym ona ogólnie jest? Kto jest na diecie?
Otóż na diecie jest każdy. Dieta to nic innego jak sposób odżywiania danej osoby. Potocznie to słowo jest używane nieprawidłowo w stosunku do diet odchudzających. W społeczeństwie jest bowiem kojarzone z wyrzeczeniami, restrykcjami i niczym przyjemnym. Pragnę tego oduczyć… Dieta powinna być pyszna, smaczna, pełnowartościowa i sprawiać Ci przyjemność.
W końcu to dieta jest dla Ciebie, a nie Ty dla diety.
Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób taka dieta działa, skoro takie rygorystyczne diety, jak dieta Dr Dąbrowskiej, dieta Dukana czy inne tego typu, nie działają. Albo działają, ale tylko na chwilkę. Właśnie dlatego! Dlatego, że są kojarzone z czymś złym, niezwykle rygorystycznym, krótkotrwałym i nieprzyjemnym…
A nie powinno tak być….
Dieta, która nie uwzględnia indywidualnych potrzeb, możliwości i dotychczasowych nawyków żywieniowych, nie zmieni Twojego podejścia do żywienia na stałe. Przejście na dietę wymaga poświęceń, jednak wcale nie musi oznaczać wywracania życia do góry nogami.
Rozpoczęcie diety wymaga podjęcia odpowiednich kroków, które pozwolą Ci na utrwalenie pewnych zmian, a w konsekwencji wypracowania prawidłowych nawyków żywieniowych.
Jak to zrobić? Polecam ustalić pewne kroki, które nam w tym pomogą!
1. Ustal swój cel.
Ale nie taki, który jest nieosiągalny! Ważne, aby cel był osiągalny, konkretny i osadzony w czasie!
Przykład: „Chcę pięknie wyglądać na weselu przyjaciółki, więc przez kolejne 3 miesiące zrobię co w mojej mocy, aby zrzucić 3 kg”.
2. Skup się i określ, czy nie popełniłeś wcześniej już jakiś błędów – postaraj się je wyeliminować.
3. Poszukaj kompromisów – jeżeli lubisz słodycze, nie staraj się za wszelką cenę wyeliminować ich z diety, bo są złe. W innym przypadku wiadomo od początku, że dieta skończy się niepowodzeniem i wyrzutami sumienia. Co zrobić w takim razie? Postaraj się zamiast jakiegoś słodkiego batonika, zjeść pełnowartościowy posiłek, który również będzie słodki, ale przy tym zdrowy, np. czekoladowa owsianka z malinami lub sernik na zimno i wiele, wiele innych… Zrób to z głową! 😀
4. Realizuj założenia i bądź cierpliwa! Każdy wie, że początki bywają trudne, dlatego trzeba być cierpliwym i zdeterminowanym. Po jakimś czasie, gdy strategia jest odpowiednio dobrana do Twojego przypadku, wszystko wejdzie Ci w krew. Określaj swoje postępy na bieżąco, ponieważ te będą Cię motywować i pokazywać, że warto.
„Każda zmiana jest trudna na początku, burzliwa w trakcie i cudowna na końcu” (Robin S. Sharma).
Ostanie i najważniejsze! Zmień myślenie! Tak jak pisałam na początku, jeżeli dieta kojarzy Ci się z czymś nieprzyjemnym i rygorystycznym, to pora to zmienić! Pomyśl, że to nowy etap dla Twojego zdrowia, który będzie sympatyczny, smaczny. Co najważniejsze, nie staraj się mieć diety za bóstwo, nie stawiaj jej na piedestale, nie traktuj jako coś ponad wszystko, ponieważ prędzej czy później skończy się fiaskiem. To dieta ma być dopasowana do Twojego sposobu życia, a nie na odwrót.
Jeżeli uważasz się za laika w kuchni, zawsze możesz zacząć od najprostszych potraw, które będą smaczne, a zarazem pełnowartościowe. Jeśli to do Ciebie nie przemawia, możesz zasięgnąć pomocy i zainwestować w catering dietetyczny. Oszczędzisz czas i nerwy, a efekt z pewnością będzie satysfakcjonujący.
Ja życzę Ci powodzenia i trzymam za Ciebie kciuki!
Klaudia Rusinek – Klaudia.tastyfood