SPORT OD BRZDĄCA

Naturalnym dla ciała ludzkiego jest wysiłek który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układów w organizmie – to wiemy.

Dzisiejsze czasy stwarzają świetne możliwości do rozwoju fizycznego młodych osób. Każdy przedział wiekowy cechuje się swoimi możliwościami ruchowymi i wysiłkowymi które powinnny być brane pod uwagę zarówno przez rodziców/opiekunów oraz przez osoby które sprawują piecze nad procesem treningowym młodych bestii.

Fajnie jest posyłać pociechę na zajęcia które satysfakcjonują zarówno rodzica jak i małego atlete. Na przestrzeni czasu i rozwoju sportowego 7-10, 10-14, 14-18 lat zainteresowanie aktywnością może się kolosalnie zmieniać. Tak jak rozwój osobowy – tak i fizyczny ulega zmianom.
Cały proces wychowania ruchowego nie jest łatwy ponieważ szereg zmian następujących w bardzo szybkim tempie potrafi niezle namieszać.

Z mojego punktu widzenia zakres wiekowy 7-12 lat powinien pozostawić pewną dowolność sportowa gdzie dziecko naturalnie łapie wiatr w żagle i czuje w pewnej materii się pewniej lub mniej. Taki gagatek powinien spróbować się w wielu płaszczyznach rozwijając swój fundament pracując całościowo bez ukierunkowywania się.
Takie sporty jak np:
– gimnastyka,
– lekkoatletyka,
– sporty zespołowe.
Zdolności motoryczne i nacisk na konkretną powinien występować w kolejnych etapach.Chociaż od każdej reguły są odstępstwa.

Ostatnia rzeczą o której chciałem wspomnieć i przypomnieć to edukacja i budowanie świadomości ruchowej u młodych sportowców. To czas kiedy osoba powinna nauczyć się zdrowo ruszać i nadbudować sobie prawidłowe nawyki (nie tylko ruchowe) z których będzie mogła skorzystać w późniejszych latach – nie muszę przypominać ze lepiej jest nam na początku drogi nabrać odpowiednie postawy i nawyki które zaowocują a niżeli w wieku 40+ walczyć z przeuczaniem i budowaniem od zera co oczywiście samo w sobie nie jest niczym złym i w każdym wieku jest moment i czas na ruch lecz potrzeba odrobine więcej czasu !

A w końcu dziś musimy mieć wszystko na już i teraz a najlepiej wczoraj.

Rafał Kukla – Trener personalny.